Connect with us

Hi, what are you looking for?

Debunking Articles

Deklarata kundërthënëse lidhur me kontrollet nga Policia e Izraelit në Aeroportin e Prishtinës

*Përgatiti: Ridona Berisha

Deklarata kundërthënëse mes futbollistëve dhe Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) ka pasur lidhur me kontrollet e rrepta policore para, gjatë dhe pas ndeshjes mes Kombëtares së Kosovës dhe asaj të Izraelit, e cila u zhvillua më 12 nëntor në Prishtinë. Kjo ishte ndeshja e parë jashtë vendit për Izraelin, që prej nises së luftës me Palestinën. Me qëllim të shmangies së një sulmi potencial, krahas Policisë së Kosovës, sipas asaj që deklaruan futbollistët, kontrollet u kryen edhe nga autoritetet izraelite.

Sulmuesi i Përfaqësueses së Kosovës, Vedat Muriqi, deklaroi se në Aeroportin e Prishtinës janë kontrolluar nga policë të Izraelit, veprim të cilin e ka cilësuar të tepërt dhe të panevojshëm.

Në aeroportin tonë të Kosovës ka pasur policë të Izraelit, që kanë ardhur special të na kontrollojnë. Ne po shkojmë për sport, jo të luftojmë”, ka thënë mes të tjerash Muriqi, duke shtuar se “këtu ka ardhur të luajë edhe Mali i Zi, edhe Rumania, nuk ka pasur probleme. Nuk i kanë pasur policët e vet, po vijnë me luajt futboll, nuk e di pse po tuten apo për diçka tjetër, besoj nuk është presion për neve”.

Kjo deklaratë e tij u shpërnda nga portale të shumta në gjuhën shqipe si: Gazeta SiTelegrafiFax.alBota SotAlsat.mkPodujeva SotTelenews.al, etj.

Foto: Sqarim nga FFK lidhur me prononcimin e Vedat Muriqit

Kjo u mohua nga Federata e Futbollit e Kosovës, e cila përmes një komunikate për media deklaroi se Muriqi po fliste për kontrollin e nënshtruar në muajin mars, para udhëtimit të Kosovës për në Tel Aviv, për ta zhvilluar ndeshjen e parë kundër Izraelit, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Europian 2024.

Sipas FFK-së, prononcimi i Vedat Muriqit në lidhje me kontrollin policor në Aeroportin e Prishtinës është keqkuptuar.

“Në pronocimin e tij të sotëm, futbollisti Muriqi i është referuar kontrollit të nënshtuar në muajin mars, para udhëtimit të ekipit kombëtar të Kosovës për në Tel Aviv dhe e ka ndërlidhur atë rast me nivelin e sigurisë për ndeshjen e 12 nëntorit”, shkruan në komunikatën e FFK-së. Shtëpia e futbollit e Kosovës është shprehur falënderuese për bashkëpunimin e madh të ofruar nga Policia e Kosovës dhe organet e tjera shtetërore sa i përket aspektit të sigurisë për organzimin e ndeshjes ndaj Izraelit. Pas deklaratës së FFK-së, nuk ka pasur edhe një qëndrim tjetër nga ana e Muriqit lidhur me kontrollet e sigurisë për të cilat u ankua. Ndeshja përfundoi pa asnjë incident dhe atë e fitoi Kosova me rezultatin 1:0.

*Ky artikull publikohet në kuadër të Iniciativës Rajonale të Ballkanit Perëndimor kundër dezinformimit. “Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor: ekspozimi i ndikimeve keqdashëse përmes gazetarisë mbikëqyrëse.”

Lexoni Gjithashtu

Analizë

Viti i parë i Qeverisë Kurti shënoi një start të vështirë në politikën e jashtme, shoqëruar me shumë gabime diplomatike dhe dështime të protokollit....

Analizë

Katër ditë para Vitit të Ri, më 27 dhjetor 2023, Qeveria e Kosovës miratoi në heshtje Projektligjin për Komisionin e Pavarur për Media, i...

Disinfo

Gjatë dy viteve të fundit, Kosova ishte cak i sulmeve kibernetike dhe kërcënimeve me bomba, që kishin për qëllim destabilizimin e vendit dhe krijimin...

Analizë

Në epokën me hovin më të madh teknologjik, shtetet u kushtojnë rëndësi të veçantë prezencës së tyre digjitale në rrjetet sociale, si dhe kualitetit...

Copyright © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara © Sbunker. Materialet e botuara në këtë faqe nuk mund të riprodhohen, shpërndahen, transmetohen, ruhen apo përdoren në mënyra tjera, pa leje paraprake nga Sbunker. Design & Hosting by: PROGON LLC.