Connect with us

Hi, what are you looking for?

Disinfo

Pretendim i pambështetur nga Agim Musliu se Serbia planifikoi sulm gjatë ndeshjes Kosovë-Izrael

*Përgatiti: Ridona Berisha

Më 12 nëntor 2023, Kombëtarja e Kosovës në futboll luajti kundër Izraelit në kuadër të kualifikimeve për Euro 2024. Ndeshja u zhvillua nën masa të rrepta të sigurisë, si rezultat i eskalimit të konfliktit Palestinë-Izrael.

Përveç situatës së tensionuar të sigurisë, pati edhe dezinformata të shumta lidhur me aspektin e sigurisë.

Konflikti Palestinë-Izrael po shfrytëzohet edhe nga media e individë të tjerë për shpërndarje të informacioneve që nuk mbështeten në burime dhe dokumente të besueshme. Kësisoj, pati tendenca që të shkaktohet frikë dhe panik në opinion.

Drejtori i Institutit ‘Octopus’, Agim Musliu, publikoi në Platformën X një pretendim kinse Serbia kishte planifikuar ta shfrytëzojë ndeshjen në Prishtinë për të shkaktuar incident.

“Plani i Serbisë për të shkaktuar një incident ndërkombëtar në Prishtinë, në ndeshjen e futbollit ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, dështoi. Aleksandar Vuçiq donte të përdorte luftën në Gaza për ta bërë Kosovën armiqësore me perëndimin”, ka shkruar Musliu.

Foto: Pjesë e shkëputur nga postimi i Agim Musliu në platformën X.

Postimit ia ka bashkëngjitur edhe një fotografi të manipuluar, në të cilën shihet presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, teksa shikon kah stadiumi “Fadil Vokrri” dhe në duar mban një letër me mbishkrimin: “Operacioni special, ndeshja Kosovë–Izrael”.

Pretendimi i Musliut u shpërnda pa u verifikuar nga disa portale në gjuhën shqipe, si: Bota SotGazeta BlicKosova imeRruga PressKosova.infoJepi zëBallkani.infoGazeta Infokus, etj. Por, autoritetet vendore që shtuan kontrollet e sigurisë para, gjatë dhe pas ndeshjes, në asnjë moment nuk kanë deklaruar se ka ekzistuar ndonjë plan që të shkaktohet incident në stadiumin e kryeqytetit, siç pretendoi Musliu.

*Ky artikull publikohet në kuadër të Iniciativës Rajonale të Ballkanit Perëndimor kundër dezinformimit. “Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor: ekspozimi i ndikimeve keqdashëse përmes gazetarisë mbikëqyrëse.”

Lexoni Gjithashtu

Disinfo

Gjatë dy viteve të fundit, Kosova ishte cak i sulmeve kibernetike dhe kërcënimeve me bomba, që kishin për qëllim destabilizimin e vendit dhe krijimin...

Analizë

Viti i parë i Qeverisë Kurti shënoi një start të vështirë në politikën e jashtme, shoqëruar me shumë gabime diplomatike dhe dështime të protokollit....

Kosovo Dispatch

In the second episode of Kosovo Dispatch, we talk to Agon Maliqi, an independent analyst and the co-founder of Sbunker, about the legal and...

Kritikë

Foto: Ninullë nga Adrian Asllani (2023) Mbi Ninullën e Adrian Asllanit Jetojmë në një botë në dukje të thjeshtë, me një rrjedhë logjike të...

Copyright © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara © Sbunker. Materialet e botuara në këtë faqe nuk mund të riprodhohen, shpërndahen, transmetohen, ruhen apo përdoren në mënyra tjera, pa leje paraprake nga Sbunker. Design & Hosting by: PROGON LLC.